Rouleau, Normand

Identificatie

Soort entiteit

Persoon

Geauthoriseerde naam

Rouleau, Normand

Parallelle vormen van de naam

Gestandaardiseerde naamvorm(en) volgens andere regels.

Aandere naamsvormen

Identificatiecode voor organisaties

Beschrijving

Bestaansperiode

1940-2010

Geschiedenis

Normand Rouleau was Executive Assistant to the Coordinator of the Olympic Security Committee from 1975 to 1976. Born on 6 January 1940 in La Sarre, Québec, Normand Rouleau enrolled in the Canadian Army (Regular) in September 1960. He was promoted to the rank of Second-Lieutenant in August 1960, Lieutenant in September 1963, Captain in September 1967, Major in May 1972 and Lieutenant-Colonel in May 1980. On 5 January 1975, he was appointed Executive Assistant to the Coordinator of the Olympic Security Committee (Le Comité Organisateur des Jeux olympiques), a position he held until August 1976. As such, he supervised the subcommittee on vital points and provided liaison with Ontario security agencies. He was responsible for the support personnel of four police forces and the Olympic Security budget. Finally, he prepared conferences and correspondance for the Coordinator of the Comité Principal de Sécurité Publique des Jeux olympiques. Normand Rouleau retired from the Canadian Forces on 16 September 1988.

Plaatsen

Rechtsvorm

Functies, beroepen en activiteiten

Mandaat/bronnen van bevoegdheid

Interne structuren / genealogie

Algemene context

relaties

Access points area

Onderwerp trefwoord

Geografische trefwoorden

Occupations

Beheer

Authority record identifier

Identificatiecode van de instelling

Toegepaste regels en/of conventies

Status

Finale

Niveau van detaillering

Datering van aanmaak, herziening of verwijdering

Taal (talen)

  • Engels
  • Frans

Schrift(en)

Bronnen

77/496 [Normand Rouleau fonds]

Onderhoudsaantekeningen

  • Clipboard

  • Export

  • EAC

Related subjects

Related places