Rouleau, Normand

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Rouleau, Normand

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1940-2010

History

Normand Rouleau was Executive Assistant to the Coordinator of the Olympic Security Committee from 1975 to 1976. Born on 6 January 1940 in La Sarre, Québec, Normand Rouleau enrolled in the Canadian Army (Regular) in September 1960. He was promoted to the rank of Second-Lieutenant in August 1960, Lieutenant in September 1963, Captain in September 1967, Major in May 1972 and Lieutenant-Colonel in May 1980. On 5 January 1975, he was appointed Executive Assistant to the Coordinator of the Olympic Security Committee (Le Comité Organisateur des Jeux olympiques), a position he held until August 1976. As such, he supervised the subcommittee on vital points and provided liaison with Ontario security agencies. He was responsible for the support personnel of four police forces and the Olympic Security budget. Finally, he prepared conferences and correspondance for the Coordinator of the Comité Principal de Sécurité Publique des Jeux olympiques. Normand Rouleau retired from the Canadian Forces on 16 September 1988.

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Occupations

Control area

Authority record identifier

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Status

Final

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Language(s)

  • English
  • French

Script(s)

Sources

77/496 [Normand Rouleau fonds]

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC